Jak dbać o biżuterie - 5 praktycznych porad

lip 14 2020

5 praktycznych porad jak dbać o swoją biżuterię

Biżuteria złota, biżuteria srebrna, biżuteria z kamieniami naturalnymi czy sztucznymi, jest naszym dopełnieniem, dopasowanym pod nasz gust i upodobania, dlatego tak istotne jest by zdobiły nas jak najdłużej i w jak najlepszym stanie. Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych porad by wydłużyć życie naszym cennym ozdobą.

 1. Pamiętaj by przechowywać swoją biżutrie osobno.
  Wrzucanie całej naszej biżuterii do jednej szuflady to nie najlepszy pomysł. Kamienie oraz gładkie powierzchnie mogą się rysować a nasze łańcuszki będą się plątać doprowadzając nas do szewskiej pasji. Najlepszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w małe welurowe woreczki lub szkatłułkę z wieloma przegrodami i szufladkami, które najcześciej wyłożone są miękką tkaniną. Dzięki temu zaoszczędzimy sobie wiele czasu, a nasze wyroby będą w o wiele lepszym stanie.

 2. Perfumy, kremy i inne kosmetyki mogą szkodzić naszej biżuterii.
  Wiele kosmetyków i ich skład nie wpływa dobrze na nasze ozdoby, co często prowadzi do szybszego ciemnienia biżuterii lub pojawianiu się brzydkich odbarwień. Z tego powodu biżuterie należy zakładać na końcu, po wcześniejszych zabiegach kosmetycznych, a zdejmować od razu, po powrocie do domu. Pamiętajmy o tym, a nasze świecidełka zachowają swój blask.

 3. Ściąganie biżuterii podczas aktywności fizycznej.
  Wiele osób prowadzi bardzo aktywny tryb życia, dlatego należy pamiętać, by podczas tych aktywności zdejmować naszą biżuterie. Łańcuszki i bransoletki o wiele łatwiej zerwać przy gwałtownych ruchach podczas biegu lub na zajęciach fitnesu, natomiast pierścionki mogą odkształcić się pod wpływem podnoszenia ciężarków.

 4. Chroń swoją biżuterie przed wodą.
  Podczas mycia naczyń, kąpieli w wannie, na basenie czy kąpieli w morzu, nasza biżuteria powinna poczekać w szkatułce. Chlor lub woda morska mogą mieć zgubny wpływ na wygląd naszej biżuterii, dlatego apelujemy by nie łączyć biżuterii z kąpielami. 

 5. Czyszczenie biżuterii.
  Oczywiście nawet jeśli stosujemy się do wszystkich wskazówek, naturalnym jest, że z czasem nasza biżuteria może stracić na połysku. Istnieją domowe sposoby by czyścić biżuterie, ale tutaj zaproponujemy specjalne szmatki do czyszczenia zarówno złota jak i srebra. Ściereczki jubilerskie nasączone są specjanym odczynnikiem, który czyści i poleruje naszą biżuterie, nadając jej piękny połysk. Gdy ściereczka cała się zabrudzi, należy ją wymienić na nową. Istnieją również płyny do czyszczenia biżuterii, którymi można stosować do złota oraz srebra, należy jednak uważać na kamienie naturalne, ponieważ można je uszkodzić. Płyn dociera do wszelkich zakamarków, lecz nie nabłyszcza tak dobrze jak ściereczka, dlatego by uzyskać najlepszy efekt należy zanurzyć biżuterie w płynie, następnie wypłukać, osuszyć i przetrzeć ściereczką.

  Pamiętajmy również, że biżuteria rodowana, pozłacana czy oksydowana posiada warstwe, która może się ścierać. Możliwe jest, że uzyskanie porządanego efektu możliwe będzie jedynie u złotnika, który w profesjonalny sposób nałoży nową warstwę na naszą ozdobę.

 

lip  14